Tydzień Zdrowia i Przyrody w ZS Pisarzowa

21.04.2016

W dniach 11-15 kwietnia br. w ramach realizowanych w Zespole Szkół w Pisarzowej projektów ,,Szkoła Promująca Zdrowie", „Trzymaj Formę” oraz „Szkoła Współpracy" uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali wspólną akcję pod hasłem Tydzień Zdrowia i Przyrody. Jej głównym celem była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, zwrócenie uwagi na znaczenie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, a także popularyzacja wiedzy przyrodniczej.

W projekcje wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Do każdego dnia tygodnia przypisano inne hasło i... inny kolor.

Poniedziałek - Dzień Natury – kolor zielony

Klasy I-VI przedstawiły na szkolnym holu wykonane na zajęciach przyrody ciekawe plakaty pod hasłem ,,Odkrywamy sekrety lasu".

Klasy 1a, 1b - ,,Mieszkańcy lasu"

Klasa 2a, 2b - ,,W lesie też są piętra"

Klasa 3 - ,,Co nam daje las ?"

Klasa 4- ,,Smaki lasu"

Klasa 5 – „Rośliny i grzyby trujące w lesie"

Klasa 6 - ,,Rośliny lecznicze w lasach"

Natomiast uczniowie gimnazjum wzięli udział w konkursie wiedzy „O zdrowym odżywianiu” oraz w kursie pierwszej pomocy „I ty możesz ratować życie”.

Wtorek - Dzień Zdrowia - kolor pomarańczowy

Reprezentantki koła biologicznego podczas przerw szkolnych zadawały zagadki na temat zdrowej żywności. Za odgadnięcie hasła można było otrzymać nagrodę.

Środa - Dzień Słońca – kolor żółty

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wysłuchali przez radiowęzeł krótkiej prelekcji na temat zasad zdrowego stylu życia, natomiast na szkolnych korytarzach reklamowano zdrową żywność.

Czwartek - Dzień Ekologa - kolor brązowy

W tym dniu na korytarzu szkolnym pojawił się straganik warzywno – owocowy. Uczniowie mogli również skosztować zdrowych galaretek. Owoce, warzywa i galaretki rozeszły się błyskawicznie, a uczniowie pełni energii i zapału pracowali aż do ostatniej lekcji.

Ponadto dzieci z klas I-VI uczestniczyły w zajęciach pt. ,,Zielona lekcja - warsztaty z sowami, sokołami i jastrzębiami". Spotkanie z żywymi, oswojonymi ptakami bardzo wszystkim się podobało. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali ciekawych informacji o budowie i trybie życia sów, sokołów i jastrzębi. Obserwowali też ich bezszelestne przeloty. Na zakończenie spotkania można było sfotografować się z ptakami.

Piątek – Dzień Ziemi – kolor niebieski

Uczniowie przygotowali audycję radiową pt. „Wywiad z Ziemią''.  Dzięki niej poznali ciekawostki dotyczące naszej planety. Dowiedzieli się, że dla Ziemi największym zagrożeniem jest zatruwanie i zanieczyszczenie środowiska naturalnego.