Lekcje inne niż zwykle w szkole Podstawowej w Nowym Rybiu

17.05.2016

Czy lekcja zawsze musi wyglądać podobnie? Oczywiście, że nie! O tym mogli przekonać się w ostatnim czasie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu. Niesamowite emocje towarzyszyły niecodziennym lekcjom przyrody i historii, które na przełomie kwietnia i maja odbyły się  na terenie szkoły.

Cykl spotkań rozpoczęto prelekcją podróżnika - Marcina Janika na temat pasm górskich południowej Polski, w szczególności Tatr. Prowadzący przedstawił pokaz zdjęć, prezentując uroki przyrody zarówno ożywionej jak i nieożywionej. Opowiedział  również uczniom o chronionych gatunkach roślin i zwierząt, a także zaprezentował uczestnikom mapy, przypomniał jak należy z nich korzystać. W związku ze zbliżającymi się wakacjami podróżnik zwrócił również uwagę na to, jak należy przygotować się na górską wycieczkę. Zaznaczył, że zmiany pogody i temperatur, ograniczona widoczność czy duże zmęczenie, mogą być przyczyną wypadków lub nieprzyjemnych zdarzeń na szlaku. Dziękujemy za przypomnienie tak ważnych informacji!

Kolejną „żywą lekcją” był pokaz egzotycznych gadów, prowadzony przez Dawida Soboniaka, przedstawiciela firmy Wild Trip Company. Uczniowie mieli możliwość poznać budowę i sposób odżywiania się zwierząt, a także ich zwyczaje i zachowania. Dzieci dowiedziały się również co to jest „wylinka”, czym najczęściej żywią się węże, jaką długość osiągają oraz jak wygląda ich życie w środowisku naturalnym. Każdy z uczniów mógł dotknąć żywego węża i prawie wszyscy skorzystali z tej okazji. Okazało się, że w rzeczywistości są to bardzo delikatne i miłe w dotyku zwierzęta.

Stawiając na różnorodność form i treści, dostosowanych do uczniów o odmiennych zainteresowaniach,  zorganizowano również pokaz historyczny pt. „Rzymskie Imperium i tradycje antyku”. Uczniowie zostali wprowadzeni w świat antycznego Rzymu: poznali kulturę, podstawy prawa, wierzenia i osiągnięcia cywilizacyjne, jak również ich znaczenie dla współczesnego świata. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak pokaz uzbrojenia i ekwipunku antycznego legionisty i gladiatora. Uczniowie mogli również przymierzyć elementy uzbrojenia, z bliska przyjrzeć się zgromadzonym rekwizytom i aktywnie włączyć się w pokaz.

Dzięki takiej formie zajęć uczniowie mieli możliwość w prosty sposób przyswoić nowe informacje oraz utrwalić te, które dotychczas zdobyli na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej, przyrody i historii.

Mamy nadzieję, że nietypowe lekcje pogłębią wiedzę uczniów, jak również pobudzą w nich ciekawość świata.