Dzień Biblioteki i Świetlicy w Zespole Szkół nr 1 w Starej Wsi

19.05.2016

W czwartek 12 maja 2016 r. odbyły się radosne obchody Dnia Biblioteki i świetlicy w Zespole Szkół Nr 1 w Starej Wsi.

Miesiąc maj oprócz pięknej pogody i kwiatów przynosi nam święto książki i czytania. Tegoroczne szkolne obchody Dnia Biblioteki i Świetlicy odbywały się w ramach realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń” oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka inspiruje”.

W tym dniu, sala gimnastyczna zamieniła się w królewską komnatę i magiczną bibliotekę. Na tę okazję zostało przygotowane przedstawienie pt. „Królewna się nudzi”. Młodzi aktorzy w barwny i ciekawy sposób opowiedzieli historię pewnej księżniczki, która nie wiedziała jak pokonać nudę i bardzo z tego powodu marudziła. Na szczęcie z pomocą przyszły jej wiedźmy. W sprytny sposób, czyli pomysłem na czytanie przegoniły nudę z życia królewny. Głównym przesłaniem przedstawienia było zachęcenie wszystkich uczniów do czytania książek i systematycznego uczęszczania do biblioteki szkolnej, a także mądrego i pożytecznego spędzanie wolnego czasu. Zarówno młodzież gimnazjalna, nauczyciele, rodzice, jak i młodsi widzowie oglądali inscenizację z wielkim zainteresowaniem, a gromkie brawa dla występujących uczniów, to najlepszy dowód na trafność pomysłu.

Dzień Biblioteki i Świetlicy poprzedzony był cyklem różnych konkursów, takich jak: Szkolny Konkurs Recytatorski "Poezja to My: mój ulubiony wiersz polskiego poety", szkolny konkurs fotograficzny „Sleeveface – ubierz się w książkę”, a także błyskawiczny turniej wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Wszyscy laureaci otrzymali z rąk Dyrektor Haliny Mąka nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Na zakończenie tej miłej uroczystości głos zabrała Dyrektor Szkoły oraz  Małgorzata Mąka, która w imieniu Rady Rodziców obdarowała bibliotekę i świetlicę wspaniałymi prezentami.

W pędzących realiach życia codziennego coraz trudniej znaleźć czas na czytanie. Niby wiemy, że warto, że książki to skarbnica wiedzy, że kształtują wyobraźnię dziecka itd. Jednak gdy spotykamy się ze znajomymi, coraz rzadziej potrafimy opowiedzieć czy polecić im ciekawą książkę, którą ostatnio przeczytaliśmy. Częściej mówimy o kolejnych filmach czy nowych stronach w Internecie. Czy zatem książki i czytanie wyszło z mody? Pamiętajmy jeśli chcemy, by dzieci i młodzież wyrosły na mądrych, kulturalnych i samodzielnych ludzi, naszym obowiązkiem jest zachęcanie ich do czytania.