Akcja "Zostań Olimpijczykiem" w ZS nr 1 w Starej Wsi

24.05.2016

W piątek 20 maja 2016 r. w ramach akcji „Zostań Olimpijczykiem”, w naszej szkole odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z Pawłem Zygmuntem – łyżwiarzem szybkim, olimpijczykiem, wielokrotnym mistrzem Polski.

Podczas prelekcji mistrz olimpijski przybliżył dzieciom i młodzieży historię igrzysk olimpijskich oraz historię udziału polskich sportowców w igrzyskach. Wyjaśnił różnicę między olimpiadą, a igrzyskami. Opowiedział o tradycyjnej ceremonii jaką jest sztafeta ze zniczem olimpijskim oraz w jaki sposób ogień olimpijski jest wzniecany.

W bardzo przekonujący sposób mówił uczniom jak stać się mistrzem w swojej dziedzinie - wystarczy tylko uwierzyć w siebie i być wytrwałym w osiąganiu celów. Podkreślił, że w życiu każdy może być olimpijczykiem, należy tylko postępować zgodnie z zasadą kalos  kagathos , którą kierowali się pierwsi olimpijczycy w starożytnej Grecji. Słowa te z języka greckiego oznaczają piękny i dobry. Są one podstawą wychowania przez sport i polegają na tym, aby dbać o równowagę swojego rozwoju zarówno w sferze fizycznej, jak i intelektualnej.

Na zakończenie Pan Paweł zachęcał uczniów do udziału w konkursie dotyczącym wiedzy o igrzyskach olimpijskiej. Zapewnił, że na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a w tym najważniejsza - wyjazd do Brazylii na Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio de Janeiro.

Wystarczy zalogować się na stronie www.zostanolimpijczykiem.pl., odpowiedzieć na pytania i oczekiwać pomyślnego losowania. A marzenia się spełniają.

Po prelekcji uczniowie ustawili się w długiej kolejce do Pawła Zygmunta, aby zrobić sobie z nim zdjęcie oraz po autografy.

Zostań Olimpijczykiem to akcja sportowo- edukacyjna, której głównym założeniem jest oddziaływanie poprzez autorytety gwiazd sportu na budowanie wysokiej samooceny wśród dzieci i młodzieży oraz popularyzacja sportu i aktywności fizycznej, a także idei olimpijskiej. Organizatorami i ambasadorami tej akcji są Katarzyna i Paweł Zygmuntowie oraz Leszek Blanik. Patronat nad Programem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski, Fundacja Milion Marzeń, Fundacja Lotto oraz Poczta Polska. Akcja obejmuje swoim zasięgiem 120 szkół i 38 tyś. uczniów.