Październik miesiącem ekologii w Szkole Podstawowej w Nowym Rybiu

19.10.2016

13 października br. w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu obchodzone było święto Edukacji Narodowej. W związku z tą uroczystością uczniowie wraz z opiekunami przygotowali akademię,  której odbiorcami byli nauczyciele, pracownicy szkoły a także ci którzy pracowali już w tej szkole i obecnie są na emeryturze.

Gościem specjalnym był leśniczy Stanisław Twaróg, pracujący w obrębie góry Kostrza. Pojawił się tam nie bez przyczyny, ponieważ tego dnia zostało uprawomocnione Szkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody pod przewodnictwem Małgorzaty Dudek. W związku z powyższym Dyrektor Szkoły – Maria Sułkowska wręczyła uczniom legitymacje świadczące o przynależności do koła. Uczniowie przygotowali również część artystyczną związaną ze świętem drzew wśród pól i łąk. Każdy z uczniów należący do Ligi posadził własnoręcznie drzewo.

Tego dnia zostały również przedstawione liczne prace uczniów związane  z konkursem „Natura 2000”. Trzy najlepsze prace autorstwa Julii Janczyk, Julii Karcz i Anny Pawlińskiej zostały  odesłane do Starostwa Powiatowego w Limanowej, gdzie zostaną wyłonieni zwycięzcy z całego powiatu limanowskiego.

Członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody przedstawili scenkę związaną z segregacją śmieci, ponieważ z całą społecznością szkoły aktywnie brali udział w akcji „sprzątania świata”.

Została również ogłoszona akcja „wspólnie baterie zbieramy, edukujemy – pomagamy” której celem jest uświadomienie dzieciom iż brak segregacji i prawidłowego przetwarzania zużytych baterii powoduje, że niebezpieczne składniki w nich zawarte mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt. W tę akcję chętnie włączyli się wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły, którzy licznie przynoszą zużyte baterie.