Sympozjum religijne w Nowym Rybiu

29.09.2014

Dwudniowe sympozjum było swoistą lekcją na temat funkcjonowania rodziny w dobie nowoczesności. Poruszane podczas spotkań kwestie dotyczyły zarówno relacji wewnątrz rodzin, tematu religijności, jak i zagrożeń jakie niosą ze sobą obecne czasy.

W pierwszym dniu sympozjum zebranych gości powitał Ks. Proboszcz Parafii w Nowym Rybiu Kazimierz Basista oraz mający swe rodzinne korzenie w Nowym Rybiu Ks. Józef Młyński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przybyłych gości oraz uczestników sympozjum serdecznie przywitał także Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan. W spotkaniu uczestniczyli również m.in. miejscowi gospodarze - Radny Gminy Limanowa Stanisław Młyński oraz sołtys wsi Nowe Rybie Jan Myszka.

Temat zaufania dziecka do rodziców oraz zaufania religijnego do Pana Boga omawiał Ks. dr Władysław Szewczyk z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Problemy dzieci i młodzieży w epoce komputera i „komórki” poruszył Ks. dr hab. Marek Kluz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Tarnowie. Następnie Ks. Józef Młyński – inicjator przedsięwzięcia mówił o autorytecie religijnym osoby ojca i matki w rodzinie. Osobiste doświadczenia o byciu dziadkiem i babcią omawiali Państwo Elżbieta i Antoni Zięba z Poradni Specjalistycznej „Arka” w Tarnowie.

W drugi dzień sympozjum miały miejsce msze św., podczas których wygłaszane były homilie dotyczące tematu przewodniego sympozjum – „Rodzina miejscem kształtowania wiary”. Odbyła się wystawa rysunków autorstwa uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu pt. „Moja rodzina”, a całość zakończył spektakl pt. „Uczyń mnie drzewem”.