Upamiętniono 100-lecie bitwy pod Limanową

13.11.2014

Dnia 13 listopada br. w Starej Wsi II miały miejsce uroczyste obchody 100 rocznicy bitwy po Limanową połączone z gminnymi obchodami Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się w budynku Zespołu Szkół nr 2 w Starej Wsi, następnie uczestnicy udali się na cmentarz wojenny na Golcowie, gdzie odbył się apel poległych.

Do Zespołu Szkół nr 2 w Starej Wsi przybyły delegacje uczniów ze szkół gimnazjalnych z terenu gminy Limanowa wraz z opiekunami. Na wstępie uroczystości odbyła się akademia upamiętniająca zdarzenia z okresu I wojny światowej. Młodzież w sposób podniosły oddała klimat tamtych wydarzeń, tym samym była to żywa lekcja historii dla licznie zgromadzonych młodych ludzi.

Po uroczystej akademii głos zabrali zaproszeni na uroczystość goście: Przewodniczący Rady Gminy Limanowa - Józef Oleksy, Sekretarz Gminy Limanowa – Marek Ziaja oraz Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Starej Wsi – Marek Twaróg. W obchodach uczestniczyli także:  Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Limanowej – Edyta Król, Radny Gminy Limanowa – Eugeniusz Wojak, Sołtys wsi Stara Wieś II – Ryszard Piszczek, Prezes UKS „Gumisie” w Starej Wsi – Maria Kądziołka oraz emerytowany nauczyciel - Czesław Bukowiec. Następnie wręczono nagrody uczestnikom konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji 100-lecia bitwy pod Limanową.

W ramach uroczystości rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pn. „Okruchy pamięci – bitwa pod Limanową”. Z nadesłanych przez uczniów gimnazjów prac  Komisja Konkursowa, którą tworzyli Jolanta Cabała i Rafał Puch wybrała te najlepsze.

Oto autorzy nagrodzonych prac:

I miejsce – Sebastian Kotlarz

I miejsce – Aleksandra Kulig

II miejsce - Natalia Kądziołka

II miejsce – Sandra Duplak

III miejsce – Ewelina Świerczek

III miejsce – Beata Liberda

Wyróżnienia otrzymali:

Oliwia Dziedzic, Antoni Król, Klaudia Bieda

Nagrody za udział wręczono:

Sylwii Żnińskiej, Michałowi Piórkowskiemu , Izabeli Szczygieł, Karolowi Kita, Grzegorzowi  Kądziołka, Agacie Kądziołka, Justynie Duda oraz  Annie Hybel.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy, a specjalne podziękowania otrzymali także opiekunowie przygotowujący młodzież do konkursu.

Kolejnym akcentem uroczystości było odsłonięcie kamienia upamiętniającego 100 rocznicę bitwy pod Limanową. Obelisk ufundowany przez radnego Eugeniusza Wojaka, stanął obok budynku szkoły, a jego odsłonięcia dokonała córka - Iwona Wojak-Ćwik. Pod pamiątkową bryłą młodzież szkolna uroczyście złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na wzgórzu Golców. Utworzonym korowodem młodzież przeszła na cmentarz wojenny niosąc żywą flagę państwową.  Na miejscu odbył się apel poległych, złożono znicze oraz wiązanki kwiatów na mogiłach poległych żołnierzy. Pod przewodnictwem ks. Daniela Świątka odmówiono modlitwę za dusze wszystkich, którzy zginęli walcząc o niepodległą Polskę. Wspólnie odśpiewano także pieśni patriotyczne, które wprawiły zebranych w nastrój zadumy i refleksji. Podsumowaniem przedsięwzięcia był poczęstunek dla wszystkich uczestników uroczystości.

Oto autorzy nagrodzonych prac:

I miejsce – Sebastian Kotlarz

I miejsce – Aleksandra Kulig

II miejsce - Natalia Kądziołka

II miejsce – Sandra Duplak

III miejsce – Ewelina Świerczek

III miejsce – Beata Liberda

Wyróżnienia otrzymali:

Oliwia Dziedzic, Antoni Król, Klaudia Bieda

Nagrody za udział wręczono: