Utrudnienia z powodu ułatwień w ewidencji ludności, dowodach osobistych i USC

26.02.2015

1 marca 2015 r. wchodzą w życie nowe ustawy: Prawo o aktach stanu cywilnego, Ustawa
o dowodach osobistych i Ustawa o ewidencji ludności. Wprowadzają one zmiany, które mają ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw w urzędzie (skrócić czas, ograniczyć ilość wymaganych dokumentów i odmiejscowić niektóre usługi).

Najważniejsze ze zmian to:

Rejestracja stanu cywilnego

Rejestracja noworodków: wraz z rejestracją nowo narodzonego dziecka, w USC dokonywać się będzie jego zameldowanie i system wygeneruje dla niego  nr PESEL. Usługa jest nadal realizowana w miejscu zdarzenia (np. dziecko urodziło się w limanowskim szpitalu – rejestracja w USC Miasta Limanowa,
w Mordarce – rejestracja w  naszym USC)

Odpisy aktów stanu cywilnego:  pobrać będzie można w każdym urzędzie stanu cywilnego, niezależnie od tego, gdzie nastąpiło zdarzenie (urodzenie, małżeństwo lub zgon). Będzie również istniała możliwość pozyskania odpisu poprzez platformę E-PUAP, ale tylko przez osoby które posiadają profil zaufany lub certyfikowany podpis elektroniczny. Na odpis aktu z innego USC trzeba będzie poczekać około 10 dni.

Dowody osobiste:

1. możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty w dowolnym urzędzie miasta/gminy w Polsce,
  2. wniosek  o dowód dla dziecka składa jeden z rodziców lub opiekun prawny,
  3. możliwość działania przez pełnomocnika, w sprawie odbioru dowodu osobistego, w przypadku, gdy wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną, chorą, nie wychodzącą z domu,
  4. możliwość dokonania zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego drogą elektroniczną przez osoby które posiadają profil zaufany lub certyfikowany podpis elektroniczny,
  5. fotografia (1 szt.) dołączanej do wniosku o wydanie dowodu osobistego taka jak do paszportu,
  6. brak w nowym dowodzie adnotacji o miejscu zameldowania (przemeldowanie bez zmiany dowodu osobistego), podpisu posiadacza dowodu, koloru oczu i wzrostu.

Ewidencja ludności:

1. możliwość dokonania wymeldowania lub zgłoszenia wyjazdu za granicę drogą elektroniczną przez osoby które posiadają profil zaufany lub certyfikowany podpis elektroniczny
  2. możliwość uzyskania numeru PESEL przez cudzoziemca bezpośrednio po dokonaniu zameldowania.

UWAGA

Zmiany wprowadzane po dniu 1 marca 2015 roku finalnie będą korzystne dla klientów urzędu, ale w pierwszych miesiącach mogą powodować dużo utrudnień i opóźnień pomimo dołożenia wszelkiej staranności przez naszych pracowników.  Za wszelkie utrudnienia przepraszamy i prosimy - nie zwlekaj z załatwieniem sprawy na ostatnią chwilę, jeżeli możesz przyjdź wcześniej. Informacje z zakresu USC, ewidencji ludności i dowodów osobistych można uzyskać dzwoniącpod nr 183372105.

Najważniejsze ze zmian to:

Rejestracja stanu cywilnego

w Mordarce – rejestracja w  naszym USC)

Dowody osobiste:

2. wniosek  o dowód dla dziecka składa jeden z rodziców lub opiekun prawny,