KGW prezentowały swój dorobek artystyczny

05.07.2015

Dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w „Prezentacji KGW z Gminy Limanowa” która odbyła się dnia 5 lipca br. w Pasierbcu. „Prezentacja” miała charakter konkursu, a Koła rywalizowały w trzech odsłonach: scenek obyczajowych lub pieśni regionalnych, rękodzieła artystycznego oraz kuchni regionalnej.

Przybyłe Koła oraz zgromadzoną publiczność na wstępie uroczystości przywitali Wicewójt Gminy Limanowa Marian Mąka,  Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński, Marek Ziaja Sekretarz UG Limanowa, sołtys Pasierbca Maria Twaróg oraz Kierownik Wydziału Kultury i Promocji UG Limanowa Wojciech Korabik, który serdecznie powitał przybyłą Komisję Artystyczną w składzie :

- Magdalena Kroh – etnograf
- Zofia Skwarło – regionalista z MCK „Sokół” w Nowym Sączu
- Monika Kurzeja – muzyk MCK „Sokół” w Nowym Sączu

Prezentacje rozpoczęły się konkursem potraw regionalnych, a na stoiskach oprócz potraw zgłoszonych do oceny znalazły się także inne charakterystyczne dla danego regionu dania i wypieki. Po konkursie kulinarnym przyszedł czas na ocenę prac rękodzieła artystycznego, podziwiać można było m.in. haft oraz  prace z wikliny oraz bibuły. Następnie  rozpoczęły się występy na scenie – były to scenki prezentujące dawne obyczaje lub regionalne pieśni.

Łączna ocena z trzech konkursów zadecydowała o przyznaniu następujących miejsc i wyróżnień przez poszczególne Koła:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.600,00 zł wywalczyło  KGW MAKOWICA

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.400,00 zł zdobyło KGW MĘCINA
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.200,00 zł  zajęło KGW SIEKIERCZYNA I

Trzy równorzędne IV miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 900 zł przyznano :
KGW Pasierbiec
KGW Lipowe
oraz KGW Rupniów Centrum

Komisja przyznała ponadto trzy wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości po 700 zł dla:
KGW Kłodne
KGW Rupniów Bednarki
i KGW Łososina Górna

Na XV Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się w Zalesiu dnia 12 lipca br. Komisja zakwalifikowała Koło Gospodyń Wiejskich z Makowicy i Koło Gospodyń Wiejskich z Męciny. Ponadto ze scenką obyczajową „Na Matkę Boską Zielną” na Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” wydelegowane zostało Koło Gospodyń Wiejskich Pasierbiec.

Po odczytaniu Protokołu Komisji przez Przewodniczącą Jury Magdalenę Kroh uroczystego wręczenia nagród przedstawicielkom Kół dokonał Wicewójt Gminy Limanowa Marian Mąka wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Stanisławem Młyńskim .

W trakcie obrad Komisji z folkowym brzmieniem zaprezentował się Zespół „Mol Band” ze Starej Wsi, a na podsumowanie uroczystości do późnych godzin wieczornych bawił zebranych Zespół „Vena”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Kołom za przybycie i ciągłe pielęgnowanie lokalnych tradycji i zwyczajów.