Ułatwienia dla przedsiębiorców korzystających z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

23.06.2016

Z dniem 19 maja 2016 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy z dnia 25 września 2015 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 poz. 584). Nowe przepisy wprowadzają szereg ułatwień dla korzystających z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przedsiębiorców, w tym m.in. usprawniają procedury administracyjne związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej za pośrednictwem CEIDG. W ewidencji znajdą się informacje o nieaktualnych numerach identyfikacji podatkowej (NIP), co może oznaczać, że przedsiębiorca posługuje się fałszywymi lub fikcyjnymi danymi adresowymi swojej siedziby lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Głównym celem ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw jest wprowadzenie kilku bardzo istotnych zmian w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i procesach rejestracji działalności, procedurach wykreślania przedsiębiorców oraz dokonywania sprostowań wpisów. Najważniejsze zmiany w nowelizacji ustawy to:

• możliwość „rezygnacji” z wpisu w CEIDG (osoba nie podjęła wykonywania działalności gospodarczej),
  • rozszerzenie danych kontaktowych,
  • zmiany w danych dopisywanych z urzędu,
  • uproszczenie procedury sprostowania wpisu,
  • automatyczne wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG,
  • konieczność posiadania tytułu prawnego do lokalu,
  • zmiany w procedurze wpisu.

Oprócz informacji o przedsiębiorcach i podmiotach dostępnych w CEIDG, przedsiębiorcy mają możliwość zweryfikowania czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Izba Skarbowa w Krakowie informuje, że w ubiegłym roku Ministerstwo Finansów uruchomiło na Portalu Podatkowym usługę „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT”, która poprzez wpisanie w stosowne pole identyfikatora podatkowego NIP, pozwoli sprawdzić status podatnika VAT. Ważnym jest aby zweryfikować kontrahenta przed dokonaniem transakcji i uchronić się przed nieuczciwymi przedsiębiorcami oraz grożącymi konsekwencjami podatkowymi. Podobną usługę, która oprócz danych o statusie VAT zawiera także informacje o rzetelności czeskiego podatnika, uruchomiło w ostatnim czasie również Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej. Usługa skierowana jest do przedsiębiorców, którzy podejmują współpracę z podmiotami zarejestrowanymi w Czechach. Informacje o statusie „nierzetelnego podatnika VAT", w języku angielskim, znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów Republiki Czeskiej . Informacja o możliwości sprawdzenia statusu podatkowego podmiotu czeskiego zawarta jest również w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Szczegółowe informacje o zmianach dostępne są w komunikacie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej.

Pełny tekst ustawy dostępny znajduje się w Dzienniku Ustaw poz. 1893 z 2015 r.

• rozszerzenie danych kontaktowych,
  • zmiany w danych dopisywanych z urzędu,
  • uproszczenie procedury sprostowania wpisu,
  • automatyczne wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG,
  • konieczność posiadania tytułu prawnego do lokalu,
  • zmiany w procedurze wpisu.

Pełny tekst ustawy dostępny znajduje się w Dzienniku Ustaw poz. 1893 z 2015 r.