Zaproszenie na wieczornicę w Bibliotece w Nowym Rybiu

29.07.2014

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi – Filia w Nowym Rybiu serdecznie zaprasza na wieczornicę pt.: "Powstanie Warszawskie i przedproże klęski - 70 rocznica jego wybuchu. Czy musiało do tego dojść?", która odbędzie się dnia 1 sierpnia 2014 r. /piątek/ godz.19.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowym Rybiu.

Spotkanie poprowadzi mgr Bogusław Sowa, wykładowca historii i wiedzy o społeczeństwie z Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej, Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział w Krakowie, autor kilku publikacji na temat historii nowożytnej tutejszego regionu, publikowanych w Zeszytach Historycznych. Tematyką spotkania będzie m. in.: prezentacja okoliczności wybuchu powstania - przesłanki wewnętrzne i zewnętrzne, etapy walk powstańczych w ciągu 63 dni, inicjatywa  powstańców i jej załamanie, stanowisko państw koalicyjnych wobec sprawy polskiej, pozytywne i negatywne konsekwencje powstania oraz tematyka  tego wydarzenia po 1945 roku.