Gminni artyści na Limanowskiej Słazie

23.11.2014

Liczne grono artystów z gminy Limanowa wystąpiło podczas tegorocznego 40. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”, który w dniach 6–9 listopada 2014 r. miał miejsce w Limanowskim Domu Kultury. Autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec  - to główne kryteria jakimi kierowała się Komisja Artystyczna oceniająca występy zespołów regionalnych, grup śpiewaczych oraz indywidualnych śpiewaków i muzyków.

W skład Komisji oceniającej występy artystów w poszczególnych kategoriach wchodzili:

1. Aleksandra Szurmiak-Bogucka             – etnomuzykolog

2. Michalina Wojtas                                  – choreograf

3. Benedykt Kafel                                        – etnograf

4. Artur Czesak                                         – dialektolog

Podczas trwającego trzy dni Festiwalu Komisja obejrzała 81 punktów programu, w których uczestniczyło 683 osoby:

– 13 zespołów regionalnych, w tym 8 dorosłych, 2 młodzieżowy i 3 dziecięce,

– 4 grupy regionalne,

– 16 muzyk, w tym 12 dorosłych, 3 młodzieżowe i 1 dziecięca;

– 14 instrumentalistów, w tym 9 dorosłych, 1 młodzieżowy i 4 dzieci;

– 14śpiewaków solistów, w tym 5 dorosłych, 1 młodzieżowy, 8 dzieci;

– 6 grup śpiewaczych, w tym 4 dorosłych, 1 młodzieżowe i 1 dziecięca;

– 11 gawędziarzy, w tym 5 dorosłych, 1 młodzieżowy i 5 dzieci;

– 3 mistrzów z uczniami

Laureatami tegorocznej „Słazy” z gminy Limanowa
w poszczególnych kategoriach zostali:

Kat. zespoły regionalne:

Dorośli

Wyróżnienie i pamiątkową statuetkę - zespół regionalny PISARZOWIANIE z Pisarzowej za program „Obigrowka”

Dzieci

III miejsce i nagrodę pieniężną 200 zł - zespół regionalny PASIERBIOCKI z Pasierbca za program „Zabawy przed weselem”

Kat. grupy regionalne:

I miejsca i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł - KGW z Pisarzowej „U chorego Józofa”

Kat. muzyki ludowe:

Dorośli

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „za wierność wobec tradycji” w wysokości 500 zł i rzeźbę - muzyka SPOD KICEK z Mordarki

Wyróżnienie i pamiątkową statuetkę -  MUZYKA ZNAD SMOLNIKA z Męciny

Kat. instrumentaliści ludowi:

Dorośli

W grupie gry na heligonkach:

- II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł – Józef Tokarczyk z Mordarki

- III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 50 zł - Apolinary Salamon z Kłodnego

Kat. śpiew solowy:

Dorośli

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł - Maria Franczak ze Starej Wsi i Iwona Gawlak z Mordarki

I miejsce i nagrodę rzeczową -  Urszula Woźniak z Męciny

II miejsce i nagrodę rzeczową - Katarzyna Jędrzejek z Młynnego

III miejsce i nagrodę rzeczową - Jakub Jasiński z Męciny

Kat. grupy śpiewacze:

Dorośli

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł - grupa śpiewacza ze Starej Wsi

Młodzież

III miejsce statuetkę pamiątkową i nagrodę rzeczową -  MĘCINIANIE z Męciny

Kat. gawędziarze:

Dorośli

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 50 zł  - Stanisław Ptaszek z Pasierbca

III miejsce i nagrodę rzeczową - Piotr Kurczab z Męciny

Kat. mistrz i uczeń:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł  - Sławomir Bryniak z uczniem Piotrem Pałką z Młynnego. W kategorii „mistrz i uczeń” Piotr Pałka (lat 6, uczeń I klasy SP w Pasierbcu) otrzymał także Nagrodę Limanowskiego Domu Kultury – Dziecięca Osobowość Artystyczna - dla dzieci do 13 roku życia. U Piotra doceniono talent muzyczny i dużą wrażliwość artystyczną.

Gminnym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

/zdj. ZS Pasierbiec/

1. Aleksandra Szurmiak-Bogucka             – etnomuzykolog

2. Michalina Wojtas                                  – choreograf

3. Benedykt Kafel                                        – etnograf

4. Artur Czesak                                         – dialektolog

– 13 zespołów regionalnych, w tym 8 dorosłych, 2 młodzieżowy i 3 dziecięce,

– 4 grupy regionalne,

– 16 muzyk, w tym 12 dorosłych, 3 młodzieżowe i 1 dziecięca;

– 14 instrumentalistów, w tym 9 dorosłych, 1 młodzieżowy i 4 dzieci;

– 14śpiewaków solistów, w tym 5 dorosłych, 1 młodzieżowy, 8 dzieci;

– 6 grup śpiewaczych, w tym 4 dorosłych, 1 młodzieżowe i 1 dziecięca;

– 11 gawędziarzy, w tym 5 dorosłych, 1 młodzieżowy i 5 dzieci;

– 3 mistrzów z uczniami

Laureatami tegorocznej „Słazy” z gminy Limanowa
w poszczególnych kategoriach zostali:

Kat. zespoły regionalne:

Kat. grupy regionalne:

Kat. muzyki ludowe:

Wyróżnienie i pamiątkową statuetkę -  MUZYKA ZNAD SMOLNIKA z Męciny

Kat. instrumentaliści ludowi:

Dorośli

W grupie gry na heligonkach:

Kat. śpiew solowy:

I miejsce i nagrodę rzeczową -  Urszula Woźniak z Męciny

II miejsce i nagrodę rzeczową - Katarzyna Jędrzejek z Młynnego

III miejsce i nagrodę rzeczową - Jakub Jasiński z Męciny

Kat. grupy śpiewacze:

Młodzież

III miejsce statuetkę pamiątkową i nagrodę rzeczową -  MĘCINIANIE z Męciny

Kat. gawędziarze:

III miejsce i nagrodę rzeczową - Piotr Kurczab z Męciny

Kat. mistrz i uczeń:

Gminnym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

/zdj. ZS Pasierbiec/