Kolędy rozbrzmiewały w Starej Wsi

10.01.2015

Dwanaście grup kolędniczych wystąpiło podczas XIX Przeglądu Grup Kolędniczych Gminy Limanowa, który odbył się dnia 10 stycznia br. w Starej Wsi. Kolędnicy prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych, a poziom okazał się bardzo wysoki,  gdyż po występach aż sześć grup reprezentować będzie gminę Limanowa na powiatowym etapie konkursu.

Na kolędnicze występy do Starej Wsi przybyło siedem grup dziecięcych, jedna młodzieżowa oraz cztery grupy dorosłe. Przegląd uroczyście otworzył  Z-ca Wójta Gminy Limanowa Marian Mąka, który wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Stanisławem Młyńskim, przywitał wszystkie przybyłe grupy kolędnicze. Ponadto występy kolędników podziwiali także m.in. Sekretarz Gminy Limanowa- Marek Ziaja,  Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi – Jacenty Musiał oraz radni gminni. Przygotowanym przez poszczególne grupy  programom bacznie przyglądała się Komisja Artystyczna w składzie: Magdalena Kroh – etnograf, Zofia Skwarło – regionalista oraz Aleksander Smaga – muzyk z MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Różnorodność przygotowanych widowisk sprawiła, że ocena kolędniczych prezentacji była dla jury sporym wyzwaniem. Ostatecznie jednak udało się wyłonić zwycięzców, a poszczególne grupy kolędnicze zajęły następujące miejsca:

Kategoria Grup Dorosłych :

Nagroda w wysokości 900,00 zł

I miejsce - Grupa kolędnicza „Pasterze z Gwiazdą” Moloków ze Starej Wsi

I miejsce - Grupa kolędnicza z Gwiazdą z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy

Nagroda w wysokości 800,00 zł

II miejsce - Grupa kolędnicza z Turoniem z Koła Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu

II miejsce - Grupa kolędnicza z Zespołu Regionalnego „Spod Kicek” z Mordarki

Kategoria Grup Młodzieżowych :

Nagroda w wysokości 700,00 zł

I miejsce - Grupa kolędnicza z Gwiazdą ze Świetlicy w Walowej Górze

Kategoria Grup Dziecięcych :

Nagroda w wysokości 600,00 zł

I miejsce – Kolędnicy z Szopką ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

I miejsce – Grupa kolędnicza z Gwiazdą z Zespołu Regionalnego "Pasierbiocki" z Pasierbca

Nagroda w wysokości 500,00 zł

II miejsce - Grupa kolędnicza z Gwiazdą z Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie” z Męciny

Nagroda w wysokości 400,00 zł

III miejsce- Grupa kolędnicza z Gwiazdą ze Świetlicy w Siekierczynie II

III miejsce- Grupa kolędnicza „Rybscy Kolodnicy” ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu

III miejsce- Grupa kolędnicza z Szopką ze Świetlicy w Kisielówce

Nagroda w wysokości 300,00 zł

IV miejsce- Mali kolędnicy z Gwiazdą i Szopką ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siekierczynie

Liczne grono kolędników wydelegowane zostało na występy do Lubomierza, gdzie w dniach 17-18 stycznia odbywać się będzie Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych. Decyzją jury na powiatowe kolędowanie pojadą:

Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach:

Grupa kolędnicza „Pasterze z Gwiazdą” Moloków ze Starej Wsi

Grupa kolędnicza z Gwiazdą z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy

Grupa kolędnicza z Gwiazdą ze Świetlicy w Walowej Górze

Kolędnicy z Szopką ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

Grupa kolędnicza z Gwiazdą z Zespołu Regionalnego "Pasierbiocki" z Pasierbca

Grupa kolędnicza z Zespołu Regionalnego „Spod Kicek” z Mordarki

Wszystkim grupom, które prezentowały się podczas XIX Przeglądu Grup Kolędniczych dziękujemy i gratulujemy udanych występów, a grupom kolędującym w Lubomierzu życzymy powodzenia i kwalifikacji na kolejne szczeble konkursu.

Serdeczne podziękowania należą się grupie młodzieżowej „Forever Young” wraz z opiekunem Marzeną Banach  z Zespołu Szkół w Starej Wsi II, za pozakonkursowe wspólne kolędowanie.

Kategoria Grup Dorosłych :

Nagroda w wysokości 900,00 zł

I miejsce - Grupa kolędnicza „Pasterze z Gwiazdą” Moloków ze Starej Wsi

I miejsce - Grupa kolędnicza z Gwiazdą z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy

Nagroda w wysokości 800,00 zł

II miejsce - Grupa kolędnicza z Turoniem z Koła Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu

II miejsce - Grupa kolędnicza z Zespołu Regionalnego „Spod Kicek” z Mordarki

Kategoria Grup Młodzieżowych :

Nagroda w wysokości 700,00 zł

I miejsce - Grupa kolędnicza z Gwiazdą ze Świetlicy w Walowej Górze

Kategoria Grup Dziecięcych :

Nagroda w wysokości 600,00 zł