BIBLIOTECZNE SPOTKANIA Z PRZESZŁOŚCIĄ w Nowym Rybiu

04.04.2016

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddz. w Nowym Targu zapraszają na wykłady z cyklu BIBLIOTECZNE SPOTKANIA Z PRZESZŁOŚCIĄ w dniu 6 kwietnia (środa) o godz. 18.00 w bibliotece w Nowym Rybiu. Wykładowcami podczas spotkania będą Robert Kowalski z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Karol Wojtas  z Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Tematem pierwszego wystąpienia będzie omówienie genezy zbrodni katyńskiej, ukazanej na szerokim tle stosunków międzynarodowych, ze szczególnym uwzględnieniem bilateralnych relacji polsko-sowieckich w okresie 20-lecia międzywojennego. Temat ten przybliży zebranym Robert Kowalski wykładowca z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Następnie przybliżone zostaną okoliczności podjęcia przez Józefa Stalina decyzji o wymordowaniu polskich elit oraz przebieg aktu ludobójstwa na oficerach, funkcjonariuszach policji i straży granicznej. Wskazani zostaną inni decydenci odpowiedzialni za zarodnię oraz jej bezpośredni wykonawcy. Ofiary zbrodni katyńskiej z Ziemi Limanowskiej  - to temat który omawiał będzie Karol Wojtas  z Polskiego Towarzystwa Historycznego.

W drugiej części wystąpienia zostanie omówiony proces ukrywania i zakłamywania zbrodni katyńskiej podczas II wojny światowej i w okresie PRL-u. Na koniec poruszona zostanie kwestia upamiętnienia ofiar w miejscu ich kaźni tj. po przez budowę cmentarzy wojennych, ale również działalność dokumentacyjno-naukową: publikacje, wystawy czy też  edukacyjną: rajdy, wieczornice itd.

Wśród ofiar zbrodni katyńskiej są także osoby pochodzące z Ziemi Limanowskiej oraz osoby związane w pewnym okresie swego życia z Limanowszczyzną wykonywanymi obowiązkami i pracą. Spoczywają oni w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Ich sylwetki zostaną ukazane w prezentacji. W referacie zostaną także omówione miejsca pamięci o zbrodni katyńskiej ( pomniki, tablice, krzyże ) zlokalizowane na Ziemi Limanowskiej.

* * *

Robert Kowalski, historyk i muzealnik związany z Uniwersytetem Rzeszowskim. Prezes Oddziału PTH w Nowym Targu oraz Przewodniczący Rady Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w Limanowej. Jego zainteresowania badawcze koncertują się wokół problematyki stosunków międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-czeskich i polsko-słowackich. Autor i redaktor ponad 100 publikacji naukowych i popularno-naukowych, organizator szeregu konferencji naukowych oraz wielu wystaw czasowych, a także koordynator programów edukacyjno-naukowych. Obecnie pełniący obowiązki Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

Karol Jerzy Wojtas, historyk, regionalista, pasjonat kolei, licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, współzałożyciel oddziału PTH w Limanowej. Autor licznych artykułów dotyczących dziejów ziemi limanowskiej publikowanych m.in.  na lamach „Gazety Krakowskiej”. Autor i współautor kilkunastu wystaw dotyczących historii Limanowej i Ziemi Limanowskiej, kolei oraz I wojny światowej.