XVI Powiatowy Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich

11.09.2016

W ubiegłą sobotę, 10 września w Łukowicy odbył się XVI Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego, organizowany wspólnie przez Powiat Limanowski i Gminę Łukowica.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonali gospodarze wydarzenia – Starosta Limanowski Jan Puchała, Czesława Rzadkosz – Wójt Gminy Łukowica oraz  gość honorowy wydarzenia Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego –Urszula Nowogórska.

Do udziału w rywalizacji konkursowej zgłosiło się 6 Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Limanowskiego. Gminę Limanowa reprezentowały Panie z KGW Łososina Górna, którym towarzyszył Kierownik Wydziału Kultury i Promocji – Wojciech Korabik.

W ramach przeglądu odbyły się cztery konkursy: potrawy regionalnej, rękodzieła artystycznego, pieśni ludowej lub scenki obyczajowej.

KGW Łososina Dolna w konkursie scenek obyczajowych zaprezentowała się z programem  pod nazwą „Wicie bukietów na Matki Bożej Zielnej”, a w konkursie potraw regionalnych pierogami z bobem okraszonymi słoniną.

Jury oraz widzowie mogli również podziwiać przygotowane przez Panie z Łososiny rękodzieło: serwetki, gorsety, kamizelki, ozdoby z bibuły, ozdoby choinkowe, palmy, rzeźby oraz haft.

Przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich prezentacje oceniało Jury w składzie:

Zofia Skwarło – Specjalista/konsultant w zakresie kultury ludowej organizator seminariów i warsztatów dla Kół Gospodyń Wiejskich, konsultant ruchu folklorystycznego.

Jadwiga Adamczyk – Główny specjalista ds. muzyki ludowej.

Benedykt Kafel - Główny specjalista ds. folkloru.

Pierwsze miejsce oraz nagrodę w wysokości 2200,00 zł zdobyły gospodynie z Krasne-Lasocice. W ostatecznej klasyfikacji Panie z KGW w Łososinie Górnej zajęły III miejsce oraz otrzymały nominację na  "Limanowską Słazę".

Sukcesem reprezentantów Gminy Limanowa zakończył się również wybór Najlepszego Produktu Lokalnego Powiatu Limanowskiego 2016.  W kategorii: Kulinaria i Rękodzieło bezkonkurencyjny okazał się „Chleb Męciński” Państwa Haliny  i Marka Piwowar z Męciny.  Laureaci oprócz pamiątkowej statuetki otrzymali nagrodę pieniężną, oraz certyfikat uprawniający do posługiwania się logiem – Produkt Lokalny Powiatu Limanowskiego 2016 roku!

Serdecznie dziękujemy  za godne reprezentowanie naszej gminy i gratulujemy sukcesu oraz życzymy powodzenia w kolejnych konkursach i przeglądach.